DOG.ro Forum

The dog lovers forum.

It is currently 19 Dec 2014, 20:14

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Am un caniche micut bolnav
PostPosted: 09 May 2005, 15:21 

Am un caniche micut, care n-a mai fost bolnav in viata lui. A implinit pe 27 aprilie 8 ani. De ieri seara, nu ne mai lasa sa-l mangaiem si plange cand il atingem pe la urechiuse si pe labute, inclusiv cand il maingaiem pe spate. Il dor oasele. Am fost cu el la doctor. Mi-a recomandat ampicilina si rimadil. E bine? E suficient? N-ar fi trebuit si picaturi in urechi pentru otita? Ce sa fac? Stie cineva? Va rog!

Profile  

Post subject: Re: Am un caniche micut bolnav
PostPosted: 09 May 2005, 15:30 

ella wrote:
Am un caniche micut, care n-a mai fost bolnav in viata lui. A implinit pe 27 aprilie 8 ani. De ieri seara, nu ne mai lasa sa-l mangaiem si plange cand il atingem pe la urechiuse si pe labute, inclusiv cand il maingaiem pe spate. Il dor oasele. Am fost cu el la doctor. Mi-a recomandat ampicilina si rimadil. E bine? E suficient? N-ar fi trebuit si picaturi in urechi pentru otita? Ce sa fac? Stie cineva? Va rog!

iti dai seama ca putin probabil sa gasesti un medic pe forum si care sa-ti poate puna si-un diagnostic pe 3 vucinte ale tale... incearca sa te duci la un medic recomadat de un prieten...

cainele meu cand era mic (1 luna) facea alergie la fumul de tigare, il mancau urechile si toate pielea... m-am tot dus cu el a diferiti medici.. si l-am tratat de otita cand nu avea... si diferite boli de piele.. am iosit timp si bani si catelul tot nu se facea bine... am auzit si faze de genul "a tras curent... l-a muscat un tantar.. a fost otravit... i-a intrat un gandac in ureche... etc".. :)

daca esti din buc iti pot recomanda eu medicul meu :P ....

Profile  

Post subject:
PostPosted: 27 May 2005, 21:02 

De ce sa-i pui picaturi in urechi? Are otita? Esti sigur ca are otita? Picaturile se folosesc pentru curatarea urechilor. In interior nu tb. sa fie umezela.
Se folosesc antibiotice si un praf pt. catar(este tot un antibiotic si are rolul de a absorbi umezeala existenta).
Este in tratament efectuat de medic?
Incearca sa consulti un alt medic veterinar.
Nu stiu ce este rimadilul dar de ampicilina la catei chiar nu am auzit. Noi am avut multe probleme dar medicul nu i-a recomandat niciodata ampicilina.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

It is currently 19 Dec 2014, 20:14